MetropolitMesaji

 • Süryani Katolik Patriği Mardin Karşılaması

   

  Sayın Süryani Katolik Kilisesi Patriği, Mutlu İğnatiyos III. Yusuf Yunan, Vatikan Büyük Elçisi sn. Paul Fritzpatrick Russell, sn. Mor Filüksinos Saliba Özmen, Bağdat Metropoliti sn. Yusuf Mansur Abdo, sevgili rahip ve kâhinler, Mardin Millet Vekili Sn. Erol Dora, Mardin Süryani Katolik Kilisesi Heyet Başkanı Ferit Özaltın, Mardin Süryani Kadim Yönetim Kurulu Başkanı sn. Eliye Dönmez, İstanbul Süryani Katolik Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı sn. Zeki Basatemir, Azınlıklar Temsilcisi sn. Morris Levi, bi önceki Temsilcimiz ve saydığımız sn. Laki Wingas, Değerli genel sekreterimiz Muteber Yılmaz, sevgili çocuklar, hanım efendiler ve beyefendiler sizi saygıyla selamlıyorum.

  Barechmor…

  ‘Ama iman etmedikleri kişiyi nasıl çağıracaklar? Duymadıkları kişiye nasıl iman edecekler? Tanrı sözünü yayan olmazsa, nasıl duyacaklar? Sözü yaymaya gönderilmezlerse, sözü nasıl yayacaklar? Yazılmış olduğu gibi: İyi haber müjdeleyenlerin ayakları ne güzeldir’ (Romalılar 10:14).

  Saygıdeğer Antakya Süryani Katolik Patriği Mutlu Mor İğnatiyos III. Yusuf Yunan, Abraşiyemiz Adıyaman ve Çevre İller Metropolitliğinin: Elazığ ve Harput Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı sn. Dr. İshak TANOĞLU burada olmayı isterlerdi, burada bulunan ve sizi karşılamaya gelen Heyet Başkanımız Emin Bayyiğit, Arkadaşları: Âdem DEMİRCİ, Enver POLAT ve Yuhanna BAKIRCIOĞLU; size hoş geldiniz safalar getirdiniz diyoruz. Mardin yüzyıllar boyunca Antakya Elçisel Kürsüsünün mirasçıları ve kartal bakışlı Atalar Ataları, Petrus’un Halefleri Patriklerinin merkezinde sizi görmenin sevincini yaşıyoruz. Zira bizler bir milletin iki filiziyiz!

   

  Mutlu III. Yusuf Yunan, özlemle sizi bekleyen Süryani Toplumu, bugün Süryani Katolik Kilisesi Meryemana’nın yenileme dua töreniyle zenginleştirilmiş bekleyişini; sağ elinizle Kutsal Haçı uzatın ve bu sevinç ve coşkulu günde hazırdakileri bereket ile coşturun.

  Mutlu Mor İğnatiyos, Ziyaretinizle yüzünüzün nuruyla parlayan yüzlerimizle ölçüsüzce sevindik, bu Atasal ve ayrıcalıklı ziyaretinizde, omuz omuza gerçekleşmesini arzuladığımız Kadasetli Patriğimiz Moran Mor İğnatiyos II. Efrem’in de bu ortamda olmasını arzuyla bekliyorduk. Öyle ki, güzel ve masum beklentilerimiz de doruğuna çıksın! Bu gün, bu vesileyi yaşayamadık, umutlarımız ama hep taze kalacak, Rabbin izniyle bu özentimiz er veya geç kısa bir zamanda gerçekleşecektir. Çünkü kardeşlerin bir arada olması kadar güzel bir şey olamaz. Rab: 'sizi sevdiğim gibi, bir birinizi sevin, dedi' (Yuhanna 15:12). Bu Tanrı sözü ve emri, tüm Hıristiyan âlemine şamildir, biz neden bunun farkında olmayalım?

  Mutlu Patriğimiz, kutlu ve Atasal sağ elinize eğilerek, haykırıp hoş geldiniz diyorum, Barechmor…

  Ğriğoriyos Melki Ürek

  Metropolit

  Adıyaman 10.05.2018

  Mardin

  « Tümü

Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.