Edebiyat

 • Geçmişte Kalanlarla ilgili bir animasyon...
  İzlemek için tıklayın.
 • Yardımseverlik

   DÜŞÜNCELER VE SOHBETLER

   

  Yardımseverlik Üzerine

   

  İsa Mesih’in öğretileri içinde yardımseverlik önemli bir yer tutar. Mesih’i seven insanları da sever. Seven insan diğer insanları da kendisiyle eşit seviyede görmek ister, insanların eşit seviyelere gelmesi için çalışır. İşte yardımseverlik budur. Mesih’in istediği de budur.
  Mesih yarattığı ve yönettiği dünyada en çok sevdiği varlık olan insanları aç, çıplak, hasta, ezik, özetle perişan görmek istemez, en büyük öğretisi de budur. İnsanları eşit düzeyde görmek ister. Bunun için hizmet edenlerin, yardım edenlerin alçakgönüllü  bir şekilde ve sevinçle, gösteriş yapmadan yardımseverliği ister. Böylece insanlar arasındaki büyük uçurumlar kapanır, eşitsizlikler azalır. Üzüntüler, perişanlıklar, nefret, kıskançlık, mutsuzluk azalır. Sevgi artar. Bundan hem Tanrımız Mesih, hem de insanlar mutlu olur. Mutlu insan toplulukları bereketli olur, büyür gelişir, verimli ve üretken olur.
  Üretken topluluklarda bilim, ekonomi, sosyal çalışmalar artar ve güçlenir. Mutlu insanlar Tanrı’ya ve insana daha yakın olur. Bütün bu pozitif yapının temeli; güçlerimizle (bilgi, ilgi, para vs.) insan kardeşlerimize, olanaklarımız ölçüsünde yardımcı olmaktır.
  İnsanlık budur, sevgi budur, kutsallık budur, iyilik, bereket ve mutluluk bu ortamda büyür.
  Mesih’in öğretilerinin ve Hıristiyanlığın amacı da sevgi, iyilik ve mutluluktur.                             
   
   

  İshak TANOĞLU

   

  Elazığ 2015

  « Tümü

Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.