Edebiyat

 • Geçmişte Kalanlarla ilgili bir animasyon...
  İzlemek için tıklayın.
 • Mesih’in Öğretileri

  DÜŞÜNCELER VE SOHBETLER
  Mesih’in Öğretileri Üzerine
   
  Evreni yaratan ve yöneten Mesih dünyayı ve insanları yaratıp kendi suretini ve ruhunu insanlara vererek Tanrı ve insanı dost yaptı.
  Dostlarım ve kuzularım dediği insanlar uğruna insan olarak gelip onlar uğruna canını verdi. Birinin dostu uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi, değer ve fedakârlık olabilir mi?
  Rab Mesih insanlara yeni öğretiler vererek ve Kutsal Ruhu yardımcı olarak göndererek insanların kendisinin çocukları olması olanağını tanıdı. Mesih’i tanıyan her insan Tanrı’nın Oğulları ve dostları olma olanağına kavuştu; bu hem yersel hem de göksel yaşamda mutlu olmak demektir. Dünya’nın yönetimine katılmak; Rab Mesih’e, Babamıza ve dostumuza yardımcı olmamız demektir. Mesih dünyanın yönetiminde yalnız melekleriyle değil, insanlarla birlikte olmak istiyor.
  Rab Mesih, melekler ve Ona iman eden insanlar, dünyanın yönetiminde birbirlerine yardımcıdır. Baba ve Oğul gibi, dost ve arkadaş gibi…
  İsa Mesih’le bu dostluk ve mutluluk yolunda yürümek için Onun öğretilerini bilmek ve uygulamak gerekmektedir. 
  İsa Mesih’in öğretilerini İncil’i okuyarak öğreneceğiz ve bunları yaşamımızda olanaklarımız ölçüsünde uygulayacağız. Bu öğretileri öğrenmeden ve uygulamadan Hıristiyanlığı yaşamamız, bu dünyada mutlu olmamız ve ikinci yaşama katılmamız olanaksızdır.
  Hıristiyan olmamız, mutlu olmamız, insan olmamız için İsa Mesih’in öğretilerini öğrenmemiz ve onları uygulamamız gerekmektedir.
  İsa Mesih’i kabul etmemiz, Hıristiyan olmamız, kiliseye gitmemiz, vaftiz olmamız, oruç ve dua yeterli değildir.
  Mesih’in öğretilerini öğreneceğiz ve onları uygulayacağız. Böylece Mesih’in yönetimine yardım edeceğiz ki Rab Allah, insanlar ve dünyanın yönetimi mutlu ve başarılı olsun.
  İnsanlarımız bereketli, mutlu; acılardan, yıkımlardan, kötülüklerden uzak bir yaşam için İsa Mesih’in öğretileri olan sevgi, kutsallık, yardımseverlik, alçakgönüllülük, iyilik yolunu uygulamalıdır. Bunların sonucu bereket ve varoluştur.
  Kötülük, kıskançlık, gurur, para sevgisi, bencillik, aşırı zevke ve lükse düşkünlük gibi Mesih’in istemediği şeylerden uzak durulmalıdır. Bunların sonucu acı, yıkım ve yok oluştur.
  Mesih’in öğretilerini yapmak Hıristiyanlık, insanlık ve mutluluktur.

   
   
  İshak TANOĞLU
  Mart 2015
   ELAZIĞ

   

   

   

  « Tümü

Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.