Edebiyat

 • Geçmişte Kalanlarla ilgili bir animasyon...
  İzlemek için tıklayın.
 • Tanrı Sevgisi Üzerine

   

   

   

   

  DÜŞÜNCELER VE SOHBETLER

   

    Tanrı Sevgisi Üzerine

   

  Tanrı'yı seven adaletli olur, adaletli olan merhametli olur, merhametli olan yardımseverdir, yardımsever olan cömert olur, cömert olan bu dünyada ve öbür dünyada mutlu olur. Hıristiyanlık da budur.

  Tanrı’yı seven bilgiyi sever, bilgiyi seven Kutsal Kitabı okur, Kutsal Kitabı okuyan Mesih’in öğretilerini öğrenir, Mesih’in öğretilerini öğrenen onları uygulamaya çalışır, Mesih’in öğretilerini uygulamaya çalışan Yersel ve Göksel dünyada mutlu olur. Hıristiyanlık da budur.

  Tanrı’yı seven insanı sever, Tanrı’yı ve insanı seven parayı sevmez; böyle bir insan adaletli, cömert, yardımsever, alçakgönüllü olur. Bunlar İsa Mesih’in öğretileri ve istekleridir. Bu insan mutlu insandır.

  İsa Mesih’i seven insan yalandan uzak durur; lüks yaşamdan, gururdan, aşırılıktan, insanları sömürmekten, bencillikten uzak durur. Duaya, oruca, kiliseye yakın yaşar. Bilgiyi sever ondan uzak kalmaz.

  Yaşamı boyunca yalnız kendisine ve ailesine hizmet etmez. İnsanlara, topluma ve dünyaya yardım etmeyi de benimser ve sever.

  Yaşamın ve Hıristiyanlığın gerçeği sevgidir. Tanrı, insan ve yaşam sevgi ister. Hıristiyanlık sevgidir. Tanrı’yı ve insanları sevmek ve yardım etmek mutluluktur. Hıristiyanlık da mutluluktur.

  Tanrı’yı ve insanı seven; yaşadığı ortamdaki eksiklikleri, zayıflıkları, yoklukları gidermeye çalışır ve kendisiyle toplumun arasında büyük farklar varsa bunu gidermeye çalışır.

  Toplumda tek bir insanın bile ekonomik, sosyal, kültürel veya herhangi bir eksikliğinden, zayıflığından rahatsız olur ve dengesizlikleri gidermeye çalışır. Bu iyiliktir, iyilik mutluluktur.

  Hıristiyanlık: sevgi, iyilik, yardımseverlik ve mutluluktur. 

  İshak TANOĞLU
  2015 ELAZIĞ

   

   

  « Tümü

Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.