HABERLER

 • Kadasetli Patrik Moran Mor İğnatiyos II. Efrem Adıyaman'da

   

    

  18 Şubat 2023 Cumartesi günü saat 09:40 sularında GAP Havalimanına indiler, orada Abraşiye Metropolitimiz Mor Ğriğoriyos Melki Ürek başta olmak üzere, Turabdin Metropoliti Mor Timateos Samuel Aktaş, Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Mor Filuksinos Saliba Özmen karşıladı, deprem nedeniyle yıkılan kilisemizi ziyaret etmek, bu yöredeki Halkımızı teselli etmek için ruhani baba evlatlarına geçmiş olsun dileklerini sunmak üzere Kadasetli Patriğimiz Moran Mor İğnatiyos II. Efrem, Adıyaman’a gelerek hem hükümet konağında Adıyaman Valisi sn. Mahmut Çuhadar’a bölgenin malum durumu nedeniyle geçmiş olsun dileklerini sunduktan sonra metropolitliğimize teşrif ettiler. Bu kutsal günde Kadasetli Patriğimize merkezden, Patrik sekreteri Mtrp. Mor Joseph Bali ve Rahip Andreas eşlik etti. Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir Mtrp. Mor Filuksinos Yusuf Çetin V. Yönetin Kurulu Başkanı sn. Sait Susın, Turabdin Mtrp. Mor Timoteos Samuel Aktaş yanlarında Heyeti, Mardin ve Diyarbakır Mtrp. Mor Filuksinos Saliba Özmen Heyetiyle, Deyrulzafaran Manastırı Başrahibi Raban Gabriel Akkurt, Kırklar Kilisesi Pederi Abuna Gabriel Akyüz, Elazığ ve Harput Kiliseleri Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı İncili Şemmas Dt. Sn. İshak Tanoğlu, Mardin’den, Midyat’tan, Midin’den, Ayınvert’ten, Erkah’dan, Hah’tan, Arbo’dan, Basibrin’den, Binebil’den, Mor Gabriel’den ve diğer köylerimizden gelenleri karşılayan Abraşiye insanlarımız da bu anlamlı güne katılım sağladılar. Deprem nedeniyle buruk mekânda, ziyaretin içtenliği herkeste coşku yarattı.

  Patriği karşılamak için yaralı kilisemizin önünde bekleyen halk, diyakoz korosunun ilahileriyle karşılandı. Kilisenin girişinde halkı selamlayan ve kısa bir konuşma yapan Kadasetli Patrik, Mor Petruspavlus Kilisesine girerek dua ettiler, daha sonra kilisenin yıkılan ve hasar gören yerlerini tetkik ederek işin vahametini gözlemlediler. Böylece bu kiliseyi üç yüz küsur yıldan bu yana üçüncü patrik olarak ziyaret etmişlerdir; bu tarihi ziyaretle bölgedeki Hıristiyanların üzüntüsü sevince dönüştü.

  Ardından hazır bulunan herkes patrik ve metropolitlerle beraber, çok amaçlı salona inip Adıyaman Kadın Kollarının hazırladıkları ikramdan yediler.

  Adıyaman Abraşiyesi gençliği ve bu yörenin Hıristiyan halkı adına Barsom Polat, Kadasetli Patriğimize hitaben anlamlı konuşma yaptı: Ruhani babamız olarak gelişinin bizi ne kadar sevindirdiğini, bizi bir arada tutan kilisemizin yıkılmasının bize ne denli üzüntü verdiğini, fakat bu anlamlı ziyaretle çobanımız, sürüsünü toplanmasını sağlayarak tarif edilemez sevinci yaşamamızı etkili konuşmasıyla neticelendirdi.

  Ardından İstanbul Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Sait Susin kürsüye çıkarak konuşma yaptılar. Konuşmalarında hasar gören kiliseden dolayı üzüntü duyduklarını ama Allah’ın inayetiyle ve halkın desteğiyle tekrar inşa edileceğini ve Kadasetli Patriğin aramızda bulunmasının önemine vurgu yaptılar.

  Elazığ ve Harput Kiliseleri Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı İncili Şemmas Dt. Sn. İshak Tanoğlu da, kürsüden anlamlı konuşmasını yaptı, konuşmalarında hem üzüntülerini hem de bu birlik ve beraberlik buluşmasının verdiği mutluluk duygularını ifade ettiler.

  Abraşiye Metropolitimiz ise kürsüye çıktıklarında ve konuşmalarını yaptıklarında herkesi duygulandırıp gözyaşlarına boğdu. Metropolitliğe gelen başta Kadasetli Patriği ve metropolitlerimizi selamladıktan sonra herkesi birer birer isim ve unvanıyla andılar. Bu kutsal mekânın depremden dolayı husul eden ağır hasarın tahribatından bahsettiler.

  Son olarak Kadasetli Patriğimizin konuşmalarını, Mtrp. Yusuf Çetin Türkçeye çevirdi. Kadasetlinin konuşmalarında, Barsom’un: 'kilisemiz bizi topladı ve bir arada tuttu' konuşmasından etkilendiğini dile getirerek kendisine teşekkür ettiler. Patriğimiz, kilise sizsiniz, siz varsanız o da var olacaktır. Yıkılan binanın tekrar inşa edileceğini ima ederek, bunun için gerekli her şeyin yapılacağını dile getirdiler. Dahası Kadasetli Patrik konuşmasında, Rab dilerse daha güzel günlerde bir daha buraya ziyarette bulunacaklarına dair söz verdiler.

  Yemek duasını yaptıktan sonra herkes metropolitlik avlusuna çıkarak Kadasetli Patrik ve metropolitlerle hatıra resimleri çektiler. Son olarak Patrik, metropolitler ve heyetleri metropolitlik makamında uzun uzun sohbet edip hal hatır sordular.

    

  Kadasetli Patriğimizin, Mtrp. Joseph Bali’nin, Rahip Andreas’ın ve Lübnan’dan gelen bir delegenin GAP Havalimanından İstanbul’a dönüşlerinde, onları Mtrp. Yusuf Çetin, Abraşiye Metropolitimiz Melki Ürek, Mtrp. Samuel Aktaş ve Mtrp. Saliba Özmen ayrılırken kendilerine yakışır bir uğurlama yaptılar. 

   

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .10 11 12 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.