HABERLER

 • Diriliş Paskalya Bayramı 2020

   

  Rab Mesih İsa’nın ölümünden üç gün sonraki Kutsal Dirilişi olan Kıyam Bayramı, 19 Nisan 2020 Pazar Günü Adıyaman Mor Petrus Mor Pavlus Süryani Ortodoks Metropolitlik Kilisesi'nde kutlandı. Maalesef ki, yaklaşık bir buçuk aydır tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus (Covid 19) hastalığı nedeniyle; hem dünyada hem ülkemizde özellikle de Sağlık Bakanımızın tedbirleri doğrultusunda toplu dua ve diğer durumlardan kaçınmak üzere alınan tedbirlerden dolayı, Hıristiyan halkımız, diğer ayinlere gelemedikleri gibi bayrama da katılım sağlayamadılar. Bu nedenle, Abraşiye metropolitimiz, kilise personeli ve ailelerinin katılımıyla, sabah saatlerinde dua ve Ayine başladılar. Yine de halk düşünülerek, Sn. Corç Ölmez tarafından ayinin tamamı metropolitliğimizin Facebook sayfasında canlı yayın olarak, izlemek ve katılmak isteyenlere aktarılmıştır. Ayinden sonra sadece hazırda bulunanlar, Paskalya Çöreği, yumurtaları ve Bayram ikramlarından yediler. Halkımız ise yasağa uyarak herkes evinde, ailesiyle bayram havasında bayramını kutlamıştır.

  Metropolitimiz bayram vaazında; Tanrı'nın insanlık soyu için gösterdiği vefakârlığı, ölümünde ve dirilişinde göstermiş olduğu Tanrısal mucizeleri, bayramın önemini ve anlamını dile getirdi. Ardından ülkemizin, dünyanın huzuru için dua ettiklerini; özellikle de günümüzde ortaya çıkan bu hastalığın bir an önce etkisini kaybetmesini dilediklerini, ayrıca bizi yalnız bırakmayan Adıyaman Vilayet Yönetimi ve Emniyet birimlerine kalbi şükranlarını sunduklarını bildirdiler.

  Devletimizin almış olduğu sağlık tedbirleri nedeniyle, ayrıca Adıyaman İl Protokolü de metropolitliğe gelip, metropolitimizin ve halkımızın bayramını kutlayamadıkları için, şahsen metropolitimizi arayarak telefon aracılığıyla bayram tebriklerini sundular. Sadece metropolitlik personeli metropolitin bayramını makamında kutladı.

    

  Metropolitlik olarak biz de, başta Kadasetli Patriğimizin, Yüksek Sinod üyeleri Ekselans metropolitlerimizin, ruhanilerimizin, Hıristiyanların, Süryani Milletimizin bayramını en samimi duygularla kutluyor; hayırlı ve bereketli bir Bayram olmasını diliyoruz.

  20 Nisan 2020 Pazartesi günü ise, Bayramın ikinci ve ölülerin dinlenme günü olması nedeniyle Abraşiye Metropolitimiz Mor Ğriğoriyos Melki Ürek, kilise personeli eşliğiyle Adıyaman Süryani Kadim Mezarlığında ölüler için dua ettiler. Ailelerin getirdikleri ikramlardan alıp yumurta tokuşturdular.

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .8 9 10 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.