HABERLER

 • İncili Şemmas Dt. İshak Tanoğlu Vefat Etti

   

  Elazığ'da yaşayan Abraşiyemizin İncili Şemması Diş Tabibi İshak Tanoğlu, maalesef bu hayata gözlerini yumdu.

  68 yaşında vefat eden Şemmas, Yeşilköy Mor Efrem Süryani Ortodoks Kilisesinin 8 Ekimde yapılan resmi açılış törenine katılmak üzere İstanbul’a gitmişti. 13 Ekim 2023 Cuma akşamı Kadasetli Patriğimizin, dünya genelinden katılım sağlayan yaklaşık on yedi metropolitimizin, farklı ülke ve bölgelerden gelen yönetim kurulları başkanları ve Süryani Halkının da katıldığı programa merhumun kendisi de katılmıştı. Cumhuriyet tarihinde bir ilk olan kilise açılışından dolayı neşesi herkesin gözüne çarpmıştı. O anlamlı günde ayrıca Kızı Sara’nın bastığı Süryani Aziz Mor Efrem adlı eseri de hem tanıtmış hem de hazırda bulunanlara hediye etmişti. Maalesef ki gecenin ilerleyen saatlerinde aniden kalp krizi geçirerek yere yığılmış, ilk müdahale ve ambulansın gelerek onu acil servisine götürmesine rağmen kurtarılamamıştı. Özellikle Elazığ Süryani Kiliselerine olan bağlılığı, fedakârlıkları, çalışmaları, başarıları ve kalkındırmalarından dolayı bu acı haberi tüm Süryanileri ve sevenlerini derin üzüntüye düşürdü. Merhumun üç kızı, bir oğlu ve üç torunu vardı.

  Vefatından sonraki gün, ailesi tarafından Yeşilköy’de taziyesi yapıldı, ardından cenazesi yapılmak üzere Elazığ’a götürüldü.

  Şehir dışı ve yurt dışında yaşayan akrabalarının da gelmesiyle 17 Ekim 2023 Salı günü saat 14.00’da Merhum İncili Şemmas Dt. İshak Tanoğlu’na, Elazığ Mor Gevargis Süryani Ortodoks Kilisesinde cenaze töreni yapıldı. Cenaze töreni öncesinde Abraşiye Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek ile Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Mor Filüksinus Saliba Özmen, beraber ayin icra ettiler; ayine ve akabinde cenaze törenine Küroyo Gabriel Akyüz, Rahip Musa Dağ ve Midin İncili Şemması Sayın Lahdo Barınç da katıldılar. Ayrıca başta Elazığ olmak üzere, Adıyaman, Malatya, Mardin, İskenderun, Kahta ve İstanbul’dan tanışları ve sevenleri de teşrif ettiler.

  Ayinden sonra Mtrp. Saliba Özmen konuşmalarında Şemmasın kiliseye olan bağlılığı, ruhaniliği ve özverili çalışmalarından uzunca bahsetti, her ne kadar aramızdan ayrıldı diye üzgünsek de, Mesih’in sonsuz şöleninde sağ tarafında dikileceğini bildiğimizden aslında ruhsal olarak çok mutluyuz dediler. Konuşmalarının sonunda aile üyelerinin her birine, sevenlerine ve tüm dostlarına başsağlığı dileklerini sundular.

  Cenaze töreninden sonra da Abrşiye Metropolitimiz, merhum için özel konuşmasını yaparak aynı şekilde kiliseye olan bağlılığı, ruhaniliği ve özverili çalışmalarını dile getirdi. Özellikle merhumun, Harput Meryemana Kilisesinin tadilatlarını, sonunda başarıyla bitirdiği için ne kadar mutlu olduğunu, hatta İstanbul’da Kadasetli Patrikle, metropolitlerle ve oradaki sevenleriyle bir nevi vedalaşma neşesiyle gözlerini yumduğunu belirtti. Konuşmalarının sonunda eşine, kızlarına, oğluna, gelinine, damatlarına, sevenlerine ve tüm dostlarına başsağlığı dileklerini sunarak, ailesi adına tüm katılanlara teşekkür etti.

  Törenden sonra toprağa verilmek üzere Aile Mezarlığında kendine ayrılan yere kadar iki metropolitin, din adamlarının, diyakozların ve halkın eşliğiyle uğurlanarak defnedildi.

  Aynı gün saat 16.00 sularında, tören bitiminde, cenazeye katılan herkese ailesi tarafından merhumun ruhu adına kilisenin avlusunda yemek verildi. Tüm sevenleri ailesine başsağlığı dilemek için hazır bulundu.

  Metropolitlik olarak Merhum İncili Şemmas Dt. İshak Tanoğlu’na, Rab Mesih İsa’dan rahmet diler, eşine, çocuklarına, gelin ve damatlarına, yakınlarına ve tanışlarına baş sağlığı diliyoruz.

   

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .10 11 12 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.