HABERLER

 • Polatlı MYO'na Ziyaret

  Metropolitimiz, Polatlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’na Ziyarette Bulundular

  13 Ekim 2023 tarihinde Adıyaman Mor Petrus Mor Pavlus Süryani Kadim Kilisesi Metropolitimiz Mor Ğriğoriyos Melki Ürek, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Polatlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Dr. Abuzer Kalyon’u ziyaret etti. Görüşmelerinde Yüksekokul Sekreteri Ayten Okyay da hazır bulundu.

  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan, Cumhuriyet tarihinin ilk kilisesi olan Yeşilköy'deki Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nin açılışından dönmekte olan Metropolitimiz yüksekokula ziyarette bulundular. Ziyaretlerinde dil-din-tarih, kültür ve edebiyatla alakalı konularda sohbet edildi. Metropolitimiz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendilerine gösterdiği teveccühten övgüyle bahsetti.

  Dr. Abuzer Kalyon, Süryanilerin Orta Doğunun en kadim halklarından olduğunu belirterek Süryanilerin yaşadıkları ülkelerde bölge barışına, ekonomisine ve kültürel renkliliğe fevkalade önemli katkılarının olduğunu belirtti. Kalyon, Süryani din ve edebiyat insanlarının filolojiye olan katkılarından bahsederek Kelile ve Dimne kitabına Mardin asıllı Süryani Papaz Prof. Luis Cheikho’nun Beyrut Üniversitesinde profesörken 1905 yılında eser hakkında ilk bilimsel çalışmayı yapan kişi olduğundan bahsederek kendisi tarafından neşredilen kitabını Metropolite hediye etti. Metropolit de yayın aşamasında Abuzer Kalyon’un da katkılarda bulunduğu Osmanlı Türkçesiyle kaleme alınan Hıristiyanlıkla alakalı olup Süryani Dili - Osmanlı Türkçesi mukayesesinden hareketle Latinize edilip Metropolitimiz tarafından günümüz Türkçesine aktarılıp Süryanice ve Türkçe olarak yayımlanan 'Mesihsel Öğretimin Temelleri' adlı eseri Dr. Abuzer Kalyon’a hediye etti.

  Görüşme sonrasında Kalyon, Polatlı’yı tanıtıp gezdirdiği Metropolitimizi uğurladı.

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .10 11 12 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.