HABERLER

 • Meryemana İntikali Bayramı - Harput 2023

   

  Her yıl düzenli olarak Süryani Kadim Kilisesi’nin kutlamış olduğu 15 Ağustos Meryemana İntikal Bayramı ve üzüm salkımlarının bereketlenmesi günü, korona hastalığı yüzünden iki yıldır Harput Meryemana Kilisesinde kutlanamadı, kilisenin derzinin yapılması nedeniyle Rabbe şükür ki kutlamalar bu yıl Abraşiye Metropolitimiz Mor Ğriğoriyos Melki ÜREK ve Mardin Diyarbakır Metropoliti Mor Filuksinos Saliba Özmen’nin beraber icra etmiş oldukları ayinle, Harput Meryemana Kilisesi’nde büyük bir coşku ve yoğun katılımla gerçekleşti. Ayrıca Deyrulzafaran Manastırı Başrahibi Raban Gabriel Akkurt da gelenler arasındaydı. Dua ve ayinden önce Metropolit Melki Ürek tarafından, kilise yenileme ve kutsama duası yapıldı.

  Ayin sonunda metropolitliğimizde 2007 yılından beri rahibeliğini sürdüren Rahibe Sara Ulus’a Haç takma merasimi gerçekleştirildi. Metropolit Saliba Özmen’in verdiği vaazda günün anlam ve öneminden bahsedildi, Meryemana’nın göğe intikalinin nasıl gerçekleştiğine dair açıklamalarda bulundu. Ayin bitiminde günün diğer anlamını taşıyan üzüm bayramı nedeniyle, herkese üzüm dağıtıldı.

  Günün erken saatlerinde yollara çıkıp, Adıyaman, çevre il ve ilçelerinden gelen kalabalık halkın katılımıyla gerçekleşen ayin töreninin ardından, Elazığlı Sevgili Tanoğlu ailesinin, Elazığ Akgün Otelde vermiş olduğu yemekle herkes tekrar bir araya toplandı. Yemekten sonra, Harput Meryemana Süryani Kadim Kilisesi’ne 1999 yılından beri gösterdikleri özverili emekler ve hizmetlerden ötürü, ayrıca Süryani tarihine, kültürüne ve edebiyatına yapmış olduğu katkılardan dolayı İncili Şemmas Dr. İshak Tanoğlu’na, Elazığ Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfının hazırladığı plaketi Abraşiye Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek takdim etmiştir. Ardından kilise çalışmalarına yaptıkları katkılardan dolayı Avukat Dalita Tanoğlu Özdiler ve Diş Hekimi Roza Tanoğlu Eskici’ye Metropolit Saliba Özmen tarafından üstünde Meryemana resmi ve Haç olan şamdan verildi, ayrıca Dr. İshak Tanoğlu tarafından kendilerine Meryemana resimli altın madalyon takıldı. Davranış Bilimleri Uzmanı ve İşletmeci Sara Tanoğlu Tutar’a ise Harput Meryemana Süryani Kadim Kilisesi çalışmalarına yaptıkları katkılardan ve çalışmalarından dolayı ayrıca Süryani Kültürüne Katmış olduğu: -Süryani Büyüklerinden İnciler -Eserleriyle Mor Afrem -Antakyalı ve Ninovalı Mor İshok -Doğunun Işığı Abul Faraç -Ortodoks Kilisesinin Sütunu Suruçlu Süryani Mor Yakup adlı eserlerinden dolayı kendilerine de Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü Profesörü Prof. Dr. Beşir Aşan tarafından aynı şamdan verildi, ayrıca Dr. İshak Tanoğlu tarafından kendilerine Meryemana resimli altın madalyon takıldı. Yapılan konuşmalarda çalışmalara katkıları olan herkese; Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Sayın Metropolitimize, Fırat Üniversitesine, Sevgili cemaatimize, Elazığlı Hemşerilerimize gösterdikleri hoşgörüden dolayı teşekkür edildi.

           

  Metropolitlik olarak biz de İncili Şemmas ve Vakıf Başkanı Dr. İshak Beye, Vakfın Avukatı Av. Dalita Hanıma, Dt. Roza Hanıma ve Sara Hanıma emeklerinden dolayı teşekkür ediyor hayatlarında kendilerine sağlık ve sonsuz başarılar diliyoruz.

  Akabinde programın kültürel kısmında Harput Mahalli Folkloru ve müziği sergilenerek tüm katılanlara coşkulu anlar sunuldu. Gün boyu birlikte geçirilen güzel zamanın sonunda, herkes evine, şehrine selametle döndü.

  Sözün sonunda, bayramın bereketinin tüm halkımızla olmasını diliyoruz.

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .10 11 12 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.