HABERLER

 • Pentikos Bayramı - Kutsal Ruhun İnişi 2023

  Diriliş Bayramından elli gün sonra, pazar günü kutlanan Pentikost Bayramı, Adıyaman’da Abraşiye Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek'in icra ettikleri ayin ve Hıristiyan halkın katılımıyla 4 Haziran Pazar Günü kutlandı.

  Kutsal Ruh, öğrencilerin üzerine ateşten diller şeklinde indiği için Süryani Kilisesi geleneğinde bunu sembolize eden ceviz ağacı yapraklarından demetle peder tarafından kilisede su serpilir ve güne özel dualar eşliğinde ayin icra edilir. Ayrıca Diriliş Bayramından bu güne kadar tapınma ve oruç olmaz, ama bu günde dualar eşliğinde ayin esnasında ilk üçlü tapınma yapılır; başlayan haftayla beraber hem Çarşamba-Cuma oruçları hem de diğer oruçlar tutulmaya başlar.

  Depremde kilise hasar gördüğü için ayin, metropolitliğin çok amaçlı salonunda icra edildi, Metropolit, vaazında Kutsal Ruhun İnişi bayramının Kutsal Kitap'taki anlamı ve Hıristiyanlıktaki önemine vurguda bulundu, bugünkü su atma geleneğinin Kutsal Ruhun inişini simgelediği ifade etti.

  Ayinden sonra geleneksel olarak her yıl yapılan su atma etkinliği, yine metropolitlik avlusunda gerçekleştirilerek renkli görüntülere sahne oldu. Metropolitin de aralarında bulunduğu kalabalıktaki erkek-kadın, çocuk-yaşlı herkes birbirine bol bol su dökerek doyasıya eğlendi. Ayrıca bayrama Almanya’dan Besim Köse ve eşi Neriman Köse de katıldılar.

  Metropolitlik olarak bu bayramınızı kutlar, Kutsal Ruhun koruması üzerinizde olsun diyoruz.

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .10 11 12 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.