HABERLER

 • 6 Şubat Depremi

   

  6 Şubat 2023 Pazartesi günü sabahı 04:17 erken saatte, bölge büyük bir sarsıntıyla uyandı. Maraş Pazarcık İlçe merkezli 7.8 şiddetinde, kimisine göre de 10 şiddetinde büyük bir deprem oldu. Aynı gün saat 13:24’te 7.6 şiddetinde bir deprem daha yaşandı. Depremde on il, Halep, Maraş, Antep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Urfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye ve Adana etkilendi, binlerce bina yıkıldı, on binlerce bina az, orta ve büyük çapta hasar gördü. Maalesef depremde, binlerce insan hayatını kaybederken yüz binlercesi de depremzede olarak yaralanmış ve zarar görmüştür.

    

  Bu yıkıcı olayda ne yazık ki Metropolitlik Mor Petruspavlus Süryani Kadim Kilisesi de her ne kadar dilimiz ifade etmeye cesaret etmiyorsa da kullanılamayacak derecede büyük hasar gördü. Doğu cephesi duvarı yıkıldı, diğer üç tarafı yukarıdan aşağıya doğru yarıldı ve taşlar birbirinden ayrıldı. Metropolitlik binası ve görevlilerin lojmanı bu depremden etkilenmediğini, metropolitlik personeline herhangi bir zarar dokunmadığını söylemek isteriz.

      

  Olayda, Abraşiyemiz bölgesinde Hıristiyan kardeşlerimizin evlerinin bazıları az bazıları da ağır hasar görmüş, dolayısıyla en ürkütücü durum ise Kâhta’dan bir, Malatya’dan üç can kaybımız oldu.

  Aynı depremde, daha önce bizde öğrencilik dönemini geçiren Midin Köyünden merhum Fikri Töre, deprem gecesi İsias Otelinde konaklıyordu ve ne yazık ki yıkılan otelin enkazından cansız bedeni çıkarılarak cenazesi bir gece kilisede kaldıktan sonra doğduğu köyüne götürülüp orada toprağa verildi.

  Metropolitlik olarak, vefat edenlere Tanrı’dan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz, öylece bölgemizin tüm depremzedelerine geçmiş olsun diliyoruz. Umarız ki Rab Allah bu acıyı bir daha hiç kimseye yaşatmaz. 

   

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .9 10 11 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.