HABERLER

 • Elçi Mor Petruspavlus Anma Günü Kutlandı

   

  Her yıl düzenli olarak 29 Haziranda kutlanan Baş Elçi Petruspavlus Bayramı, yurttan ve yurtdışından gelen halkımızın katılma kolaylığı düşünülerek bu sene 3 Temmuz Pazar gününe alındı. Bu yıl da Kilisenin Günü, katılımcıların coşkusuyla evrensel bir ayin olarak kutlandı.

  25 Hazirandan itibaren özellikle Adıyamanlılar uzak ülkelerden gelerek hem Metropolitlikte hem de memleketlerinde doya doya güzel bir zaman geçirdiler. 30 Haziran sabahı da Metropolitimiz Melki Ürek tarafından (üç günlük Elçiler Orucundan sonra) ayin gerçekleştirdi.

  1 Temmuz Cuma Günü, İstanbul, Ankara ve İzmir Metropoliti Mor Filuksinos Yusuf Çetin de Adıyaman’a geldi. Metropolitliği ziyaretlerinden sonra, Abraşiye Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek, heyetleri ve Almanya Köln Adıyamanlılar Derneği Başkanı Zekeriya Uyanık ve üyeleriyle Adıyaman il büyüklerine nezaket ziyaretinde bulundular.

  2 Temmuz Cumartesi günü saat 17.00’da akşam duası icra edildi. 20.00’de ise Adıyaman Gençlik Kolu Başkanı İsa BAYYİĞİT, Koro ve Kilise gençleri ekibinin desteğiyle hazırladığı kültürel programla tüm katılımcıları, eğlendirdi ve güzel saatler geçirmelerini sağladı.

  3 Temmuz Pazar günü Adıyaman ve Çevre İller Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek Ayini icra etti. Ayin sonunda günün vaazını ve anlamını Mtrp. Mor Filuksinos Yusuf Çetin verdi. Konuşmasında: elçilerin anma günü kutlamalarının önemini, Elçilerin Hristiyanlıktaki yeri, yaşamları, şehit düşmeleri, bize bıraktıkları manevi hazineleri hakkında açıklama yaptı. Ayrıca 3 Temmuz olması nedeniyle Elçi Tuma hakkında da gerekli bilgileri verdi. Yorum sonrası başta metropolitimize, yurtiçinden veya yurtdışından gelen topluma teşekkür ve temennilerini bildirdiler. Ayin bitiminde kilise avlusunu dolduran halka Kutsalların anma gününün yemeği sunuldu. Her sene olduğu gibi bu yıl da yoğun ilgiyle ve güler yüzle gerçekleşen Şahro-Anma Günü ardından gelen halk, evine huzur, sevinç ve mutlulukla ulaştı.

   

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .9 10 11 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.