HABERLER

 • Ohannes Topal Vefat Etti

   

  Adıyaman'da yaşayan Abraşiyemiz insanı Ohannes Topal hayata gözlerini yumdu.

  82 yaşında vefat eden Ohannes Topal Bey, İstanbul’da hastalığından dolayı ameliyat olmuş, geri evine gelmişti. Vefatından birkaç gün önce rahatsızlığı artmış ve Adıyaman Araştırma hastanesinde yoğun bakıma kaldırılmış. Maalesef tüm müdahalelere rağmen, 7 Eylül 2021 tarihinde aramızdan ayrıldı. Merhumun bir oğlu dört kızı vardı.

    

  Şehir dışı ve yurt dışında yaşayan çocukları ve akrabalarının da gelmesiyle 9 Eylül 2021 Perşembe günü saat 16.00’da Merhum Ohannes’e cenaze töreni gerçekleştirildi. Adıyaman Süryani Kadim Mor Petruspavlus Kilisesinde yapılan cenaze törenini Abraşiye Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek yönetti. Törenden sonra toprağa verilmek üzere Süryani Kadim Mezarlığına kadar kilisedeki halkın eşliğiyle uğurlandı. Defin töreninden sonra Metropolit şöyle konuştu: Sevgili Ohannes, inan ki yokluğuna alışamayacağız! Nur içinde ol. Ohannes şunu bil, bu gidişinle, gözümüz önünde çizdiğin bu manzarayla yıllardır doğup büyüdüğün Adıyaman’ı terk etmiyorsun. Aksine sen şu an Adıyaman’dasın, sen Adıyaman Kilisesini seviyordun, o seni törenle uğurladı. Sen Adıyaman’ı seviyordun, Adıyamanlıları seviyordun, Adıyaman’ın havasını seviyordun, teselli olmak için Adıyamanlı masa dostlarını seviyordun, bak onlar şu an seni Adıyaman’ın ana toprağına uğurlarken merasime eşlik ediyor. Adıyaman’daki evini terk ettin, fakat Adıyaman toprağını terk etmedin. Sen Ohannes, kararlılıkla buradasın, belki de yaşarken kendini yalnız hissederdin, ama bak yalnız değildin, çevrende Adıyaman’da sevenlerin çok, yadigâr uğurlamayı da hep beraber yaptık. Bu topladığın bol sevgi ürünüyle kilisemizden Afudyakon rütbesiyle seni uğurluyoruz, orada şen ve ağrısız yerde huzurda, terennüm eden sayısız meleklerle yerini al, burada sunakta seslendirdiklerini orada seslendirip haykıracaksın. Buradan yola çıkarak, kederli eşine, ailesine ve yakınlarına sağlık, başsağlığı, sabır ve teselli dilerken; burada cenazesine katılma zahmetinde bulunan siz değerli Hıristiyan ve Müslüman hemşerilerimizi Allah kendi katında inayetle ödüllendirsin. Unutmayınız ki, bu âlicenap davranışınızla yasımızı paylaştınız herkese kendi adıyla teşekkür eder saygılar sunarım ölülerinize de Allah rahmet eylesin katılımınız için teşekkürler.

  Aynı gün akşam saat 18.00’da, cenazeye katılan herkese ailesi tarafından merhumun ruhu adına yemek verildi. Merhum Ohannes Topal’ın Taziyesi Metropolitlik avlusunda yapıldı, tüm sevenleri ailesine başsağlığı dilemek için taziye yerine geldi.

  Metropolitlik olarak Merhum Ohannes Topal’a, Rab Mesih İsa’dan rahmet diler, çocuklarına, torunlarına, yakınlarına ve tanışlarına baş sağlığı diliyoruz. 

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .8 9 10 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.