HABERLER

 • Malatya Taşhoran (Üçhoran) Kilisesi Açılışı

   

  MALATYA TAŞHORAN (ÜÇHORAN) KİLİSESİ AÇILIŞI

  Malatya’da halk arasında Taşhoran Kilisesi olarak bilinen, Ermeni Üçhoran Kilisesi, harabe olduğu halden restore edildikten sonra 28 Ağustos 2021 Cumartesi Günü Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezi adıyla düzenlenen törenle açıldı.

  Yeşilyurt ilçesi Çavuşoğlu Mahallesi’nde yer alan tarihi Üçhoran Ermeni Kilisesi’nin Malatya Valiliği ve Belediyesi tarafından kararlılıkla yürütülen restorasyon çalışmaları neticelendi. Neticede yenilenen ve eski görüntüsüne kavuşan kilise, daha önce hayal gibi görünen yenilenme çalışmalarından sonra, görenlerin gözlerine inanamayarak tarihi kilisenin açılışı gerçekleşti. Üçhoran Kilisesi olarak bilinen ve yeni ismiyle Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışına ve açılışını gerçekleştiren Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan, Türkiye Ermenileri Patriği Sahag II. Maşalyan, Adıyaman ve çevre iller Metropolitimiz Mor Ğriğoriyos Melki Ürek, İstanbul Malatya Ermenileri Hayder derneği başkanı Nuran Gezdirici, ilçelerden belediye başkanları, İstanbul ve Malatya’dan Ermeni vatandaşların yanı sıra, bazı STK temsilcileri, kurum müdürleri, Malatya’dan ve çevre illerden Hıristiyan kardeşlerimiz katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış programı, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan’ın restorasyon süreci ile ilgili son derece içtenlikli konuşmalarının ardından, Hayder Dernek Başkanı kilise tadilatının organizasyonunu, Türkiye Ermenileri Patrik Hazretleri Sahag II. Maşalyan aynı şekilde hem süreçle hem de kaybolmuşluktan bulunma olgusu ölümden dirilme gerçeğine vurgu yaparak değerli bir konuşma yaptılar; en son Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş Beyin Kadasetli merhum Büyük Mikail ile ilgili değimli konuşmasıyla günün anlamına damgasını vurmuştur.

    

  29 Ağustos 2021 Pazar günü ise sabah saat 11.00’de Türkiye Ermenileri Patriği Sahag II. Maşalyan, orta dereceli bir katılımla halkın önünde kilisenin açılışından sonraki ilk ayini icra ettiler. Ermeni Halkına Patrik Hazretleri adıyla hayırlı olsun diyor, bölgedeki Ermeni Halkına ve Hıristiyanlara hayırlı bir kilise olacağı umuduyla tebrik ediyoruz.

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .8 9 10 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.