HABERLER

 • Pantikos Bayramı - Kutsal Ruhun İnişi 2021

   

  Uzun bir aradan sonra, Adıyaman Valiliğinden alınan izinle beraber, 20 Haziran 2021 Pazar günü, Abraşiye Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek'in icra ettikleri ayinle Pentikost Bayramı coşkusuyla kutlandı.

  Kutsal Ruh, öğrencilerin üzerine ateşten diller şeklinde indiği için Süryani Kilisesi geleneğinde bunu sembolize eden ceviz ağacı yapraklarından demetle peder tarafından kilisede su serpilir ve güne özel dualar eşliğinde ayin icra edilir.

  Metropolit, vaazında Kutsal Ruhun İnişi Bayramının Kutsal Kitap'taki anlamı ve Hıristiyanlıktaki önemine vurgu yaparak, bugünkü su atma geleneğinin Kutsal Ruh’un inişini simgelediği ifade etti.

  Ayinden sonra geleneksel olarak her yıl yapılan su atma etkinliği, metropolitlik avlusunda yine güzel ve renkli görüntülere sahne oldu. Metropolitin de aralarında bulunduğu kalabalıktaki erkek-kadın, çocuk-yaşlı herkes birbirine bol bol su dökerek doyasıya eğlendi.

  Ardından metropolitliğin çok amaçlı salonunda hazırlanan ikram, herkese sunuldu.

  Akabinde, babalar günü dolayısıyla ruhani babamız Mor Ğriğoriyos Melki Ürek tarafından babalar günü pastası kesildi.

  Metropolitlik olarak herkesin Pentikost Bayramını ve başta kilisemizin önderleri ruhani babalarımızın olmak üzere tüm babaların babalar gününü kutluyoruz.

   

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .8 9 10 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.