HABERLER

 • Pantikos Bayramı - Kutsal Ruhun İnişi 2019

   

  16 Haziran 2019 Pazar günü, Adıyaman’da Abraşiye Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek'in icra ettikleri ayin ve kalabalık Hıristiyan halkın katılımıyla Pentikost Bayramı büyük bir sevinçle kutlandı.

  Kutsal Ruh, öğrencilerin üzerine ateşten diller şeklinde indiği için Süryani Kilisesi geleneğinde bunu sembolize eden ceviz ağacı yapraklarından demetle peder tarafından kilisede su serpilir ve güne özel dualar eşliğinde ayin icra edilir. 

  Metropolit, vaazında Kutsal Ruhun İnişi bayramının Kutsal Kitap'taki anlamı ve Hıristiyanlıktaki önemine vurgu yaparak, bugünkü su atma geleneğinin Kutsal Ruh’un inişini simgelediği ifade etti.

  Ayinden sonra geleneksel olarak her yıl yapılan su atma etkinliği, metropolitlik avlusunda renkli görüntülere sahne oldu. Metropolitin de aralarında bulunduğu kalabalıktaki erkek-kadın, çocuk-yaşlı herkes birbirine bol bol su dökerek doyasıya eğlendi.

  Ardından kadınlar kolu başkanlığının hazırlamış olduğu ikram, metropolitliğimizin ihtişamlı ceviz ağacının altında herkese sunuldu.

  Akabinde, babalar günü dolayısıyla ruhani babamız Mor Ğriğoriyos Melki Ürek tarafından babalar günü pastası kesildi.

  Metropolitlik olarak herkesin Pentikost Bayramını ve başta kilisemizin önderleri ruhani babalarımızın olmak üzere tüm babaların babalar gününü kutluyoruz.

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 . . .7 8 9 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.