HABERLER

 • Ermeni Patriği II. Mesrob Mutafyan Vefat Etti

  Türkiye Ermenileri Patriği II. Mesrob Mutafyan Hayatını Kaybetti

  Türkiye Ermenileri Patriği II. Mesrob Mutafyan, 8 Mart 2019 tarihinde tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde 62 yaşında hayatını kaybetti.

  MESROB MUTAFYAN KİMDİR?

  Türkiye Ermenileri 84. Patriği II. Mesrob Mutafyan, Minas Mutafyan adıyla 16 Haziran 1956'da İstanbul'da doğdu. Saint Joseph Lisesinde ve Almanya'da okudu. 1974-79 döneminde ABD'de Memphis Üniversitesinde felsefe ve sosyoloji eğitimi aldı. 1977 yılında Üç Horon Kilisesi’nde dinsel rütbe diyakosluğa yükseltildi.

  1979'da ruhban mesleğine intisap ederek "Mesrob" ismini aldı. Kınalıada Ermeni cemaati rahipliğine atandı. 1979-81 yıllarında teoloji eğitimini Kudüs'te tamamladı. 1983’te Şnorhk Kalustiyan döneminde Patrikhane Genel Sekreterliğine getirildi. Türkçe, İngilizce, Klasik Ermenice, İbranice, İtalyanca ve Fransızca dillerini bilirdi. 1986'da piskoposluk rütbesine yükseltildi. 1998'de İstanbul Ermenileri Patriği II. Karekin Kazancıyan'ın vefatı üzerine dinî ve sivil meclisi tarafından patrik vekili seçildi.

  Patriklik görevi esnasında kültürü, Türkçe ve İngilizceye hâkimiyeti ve Türk kamuoyu ve bazı resmî makamlarıyla kurduğu olumlu ve yapıcı diyalog sayesinde gerek Ermeni cemaati içinde gerek cemaat dışında saygı ve beğeni topladı.

   

  10 Aralık 2006 tarihinde Metropolit Melki Ürek’in Deyrulzafaran Manastırında yapılan terfi törenine şahsen katılmış, hem törende hem de sonrasında Kadasetli Patrik İğnatiyos I. Zakka İwas ile güzel ve sağlam diyaloğu olmuştur. II. Mesrob, Hıristiyan diyaloğunda olumlu hoşgörüye sahipti ve milliyetçi duygulardan ziyade evrensel dostluğa sahipti.

   

  Patrik II. Mesrob Mutafyan 2008'de frontotemporal demans hastalığına yakalandıktan sonra fiilen tüm görevlerinden çekilmiş oldu. Mutafyan 8 Mart 2019 günü elim hastalığından dolayı tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

   

  17 Mart 2019 tarihinde Pazar Günü Saat 10:00’da II. Mesrob Mutafyan için Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde ayin ve cenaze töreni düzenlendi. Kayda değer cenaze merasimi ardından Şişli Ermeni Mezarlığı'nda patriklik bölümüne defnedildi. Bu yaslı günde, İstanbul Ermeni Kilisesi tüm kiliselerdeki ayini durdurdu, bu nedenle katılım oldukça kalabalıktı; Hükümet kanadından önemli bakanlıklar, milletvekilleri, T.C. Cumhurbaşkanı Baş danışmanı, belediye başkan adayları, yerli ve yabancı şahsiyetler de katıldı. Cenaze merasimine, Metropolitimiz Mor Ğriğoriyos Melki Ürek, İstanbul, İzmir ve Ankara Metropoliti Mor Filüksinos Yusuf Çetin ve Mardin-Diyarbakır Metropoliti Mor Filüksinos Saliba Özmen, Süryani Kilisesini temsilen katılmışlardır. 3 kez merhum Patrik II. Mesrob Mutafyan’a Tanrıdan rahmet diliyor; annesine sabır, Ermeni Kilisesinin de başı sağ olsun diyoruz…

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 6 7 8 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.