HABERLER

 • Hatun İris Vefat Töreni

   

   

  GERGER'DE BİR ÇINAR DEVRİLDİ.

  Adıyaman Abraşiyesine bağlı Gerger ilçesinin Venk Köyünden Hatun İRİS rahmetli oldu.

  Adıyaman Kâhta Devlet Hastanesinde tedavi gören Hatun İris, 85 yaşında hayata veda etti.

  1933 yılında Gerger’in Venk köyünde doğan Hatun İris, babası Barsavm ve annesi Meryem gibi uzun yıllar sıkıntı ve zorluklarla mücadele etti. 1915 yılında iyi insanlar tarafından kurtarılan anne ve babası, inancı ve kültüründen taviz vermemişler ve Süryani Kültürünün önemli temsilcileri olmuşlardı. Hatun İris de, köydeki Süryani Kültürünün en önemli siması ve çınarıydı.

  1978 yılında oğlunu sebebi henüz açıklanmayan bir nedenle kaybeden Hatun İris'in eşi Şeker İris de oğlunun acısına dayanamamış ve 6 ay sonra aynı yıl 1978 de o da yaşama veda etmişti.

  11 çocuk ve 35 ten fazla torun sahibi olan Hatun İRİS köyde çekilen belgesele ve fotoğraf sanatçılarına konuk olmuş değerli bir şahsiyetti.

  14 Eylül Cuma günü Gerger Venk köyünde yapılan cenaze törenini Adıyaman ve Çevre İlleri Metropoliti Mor Ğriğoriyos Melki Ürek yönetti. 2017 yılında çevre düzenlemesi yapılan Venk köyündeki Süryani Mezarlığında icra edilen cenaze töreni ile defin işlemi tamamlandı. Uzun yıllardan sonra ilk defa köyde bir Metropolit tarafından icra edilen cenaze töreninde Metropolit Melki Ürek konuşmasında: 'Hatun teyzemiz bizim için önemli bir değerdi. Onu kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun' dedi. Cenazede konuşan oğlu Eğitimci yazar Muzaffer İris ise cenazeye katılan herkese ayrı ayrı teşekkür ederek, annesinin iyi bir insan ve yardımsever biri olduğunu belirtti. Cenazeye Türkiye’nin bir çok  ilinden gelen çocukları, torunları, akrabaları ve sevenleri  ile birlikte Gerger Belediye Başkanı, Gerger Siyasi parti temsilcileri de cenaze günü mezarlıkta hazır bulunup başsağlığı dileklerinde bulundular.

  Gerger’e bağlı Venk köyünde 6 Süryani aile halen kültürünü ve inançlarına bağlı olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.

  Metropolitlik olarak Merhum Hatun’a, Rab Mesih İsa’dan rahmet diler, çocuklarına, torunlarına, yakınlarına ve tanışlarına başsağlığı diliyoruz.

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 6 7 8 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.