Diğer Haberler

HABERLER

 • Metropolitimiz'den Üsküp'e ziyaret

   Metropolitimizin Makedonya'nın Üsküp Şehrine Seyahati

  27-30 Mart 2017 tarihinde, Metropolit Mor Ğriğoriyos Melki Ürek, İstanbul'da yaşayan Abuna Dr. Nikolaus Wyrwoll ile birlikte Makedonya’nın Üsküp şehrine seyahat ettiler.

  Metropolitimiz Almanya’da iken Ost Kirchliches Institunde Alman dil eğitimi döneminde arkadaş oldukları Prof. Dr. Gjoko Gjorgjevski’yi ve öğretim görevlisi olduğu Kliment Ohridski Ortodoks İlahiyat Fakültesini, ayrıca Ohrid ve Makedonya Skopja Başpiskoposu Stefan’a ve Ohrid’deki Debar ve Kicevo Metropolitine ziyarette bulundular. Metropolit, gezisini şu şekilde özetledi: 'Yapılan bu ziyaret çok renkli ve verimli geçti. Skopja Başpiskoposu, ikinci günde kaptan rahibini makam aracıyla birlikte sabahın ilk saatlerinden başlayarak akşam geç saatlerine kadar, Makedonya’nın önemli manastır ve yerlerini göstermek üzere bize tahsis ettiler. Manastır sakinlerinin ve Skopja Başpiskoposu Stefan’nın özel davet yemekleri Büyük Orucumuzun usulüne göreydi. İkram ve karşılamalarının güler yüzlülüğü hafızalarımızda takdirle kalacaktır. Prof. Dr. Gjoko, arkadaşça bizi bir an bile yalnız bırakmadı. Ortodoks Kiliseleri yapı olarak küçük çaptaydı, fresk ve ahşap işleme sanatı kendini o yorgun duvarlarda gösteriyordu.

   

  Dr. Wyrwoll, otelimizi misafirperverlik zorbalığıyla karşıladı. Makedonya güzeldi, insanları sadeydi, Skopja caddeleri iyi planlandı. Şehre güzellik katıyorsa da, bazı yerlerde heykeller abartılmış sayıdadır. Ülkenin ekonomisine baktığımızda, restoran ve kafeleri çok güzel ve moderndi. Müze ve gezi yerleri gelişiyor ve oluşturuluyor. Nedenini bilmemekle birlikte gözümüze çarpan ormanları henüz gençti. Doğa ve çevre manzarası iyiydi, daha da korunması ve gelişmesi gerekir. Bu seyahatte Skopja’da iki Süryani gencimizle karşılaştık; Teodoros Ay ve Tuma Yağız. İki gencimiz şu an okumakta oldukları üniversitelerinin son yılında mezuniyetlerini bekliyor. Bu karşılamayı Türk arkadaşlarıyla birlikte bir kahve içerken resimledik. Makedonya’ya bol şanslar diliyoruz.'

  « Tüm Haberler

Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Web Tasarım:Asır Bilişim Content in iframe

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.