HABERLER

 • Diriliş Bayramı Kutlandı

   

  Rab Mesih İsa’nın ölümünden üç gün sonraki Kutsal Dirilişi olan Kıyam Bayramı, 8 Nisan 2018 Pazar Günü Adıyaman Mor Petrus Mor Pavlus Süryani Ortodoks Metropolitlik Kilisesi'nde, çevre il ve ilçelerden Hıristiyan halkımızın da katılımıyla coşkulu ve geniş hazırlıklarla kutlandı. Sabah saatlerinde dua ve Ayinle başlayan gün, devamında halkın bayramlaşmasına müteakiben, Kadınlar Kolu Başkanlığının hazırladığı Paskalya Çöreği, yumurtaları ve Bayram ikramları sunuldu.

  Metropolitimiz bayram vaazında; Tanrının insanlık soyu için gösterdiği vefakârlığı, bayramın önemini ve anlamını dile getirdikten sonra, ülkemizin, dünyanın huzuru ve insanların da birbirinin suratına hoş görüyle bakma zamanı olduğunu söyleyerek bu amaç için dua ettiklerini; bizi yalnız bırakmayan Adıyaman Vilayet Yönetimi ve Emniyet birimlerine kalbi şükranlarını sunduklarını bildirdiler.

  Abraşiye üyelerinin bir arada bayramlaşması ardından, Adıyaman İl Büyüklerimiz; sn. Valimiz Nurullah Naci Kalkancı, sn. Garnizon Komutanı Per. Alb. Davut Kulalar, sn. Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, sn. Belediye Başkanımız F. Hüsrev Kutlu, sn. İl Jandarma Komutanı J. Albay Ercan Atasoy, sn. İl Emniyet Müdürü Metin Alper ile birlikte Metropolitimizin ve abraşiye halkının bayramını kutlamak için metropolitliğe ziyarette bulundular. Kilise bahçesinde hâlihazırda bulunan insanlarımızın bayramını kutlayıp, Metropolit makamında geçirdikleri hoş zamandan sonra güler yüzle ayrıldılar.

  Bayramlaşmaya gelen misafirlerden sonra, metropolitlik personeli de metropolitin bayramını coşku ve sevinçle makamında kutladılar.

  Metropolitlik olarak biz de, başta Kadasetli Patriğimizin, Yüksek Sinod üyeleri Ekselans metropolitlerimizin, ruhanilerimizin, Hıristiyanların, Süryani Milletimizin bayramını en samimi duygularla kutluyor; hayırlı ve bereketli bir Bayram olmasını diliyoruz.

  9 Nisan 2018 Pazartesi günü, Bayramın ikinci ve ölülerin dinlenme günü olması nedeniyle Abraşiye Metropolitimiz Mor Ğriğoriyos Melki Ürek, halkın eşliğiyle Gerger Venk Köyünde bulunan Süryani Kadim Mezarlığına gidip, oradaki ölüler için dua ettiler. Ailelerin getirdikleri ikramlardan alıp yumurta tokuşturdular. Akabinde köydeki ailelerimizden Nusret Metin ailesinin hazırladığı yemeğe herkes katıldı. Birlikte güzel bir zaman geçirdikten sonra herkes evine selametle döndü.

  10 Nisam 2018 Salı günü ise aynı şekilde Adıyaman Süryani Kadim Mezarlığında mezar başlarında dua edildi ve ölülere merhamet dilendi.

  « Tüm Haberler

1 2 3 4 5 6 7 8 [»] [»»]
Copyright ® 2014 Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliği

Bu sitede kullanılan yazılı ya da görsel dökümanlar izinsiz kullanılamaz.

+90 (416) 213 36 73

Tüm yenilik ve gelişmelerimizden e-posta adresinizi bizimle paylaşarak ilk siz haberdar olabilirsiniz.